Panneau solaire rendement op een Belgisch dak
De populairste raad luidt: kies het paneel met het hoogste percentage op de datasheet. Dat percentage beantwoordt een andere vraag dan de kilowattuur op uw jaarafrekening. Een module kan in het lab uitblinken en op uw dak toch minder stroom leveren dan een iets lager gerangschikt paneel op een vrij, goed gericht vlak. Panneau solaire rendement begint bij de cel, maar de euro ontstaat pas als oriëntatie, verliezen en het aandeel dat u meteen verbruikt samenvallen.
Wat panneau solaire rendement op uw dak betekent
Stel dat een verkoper twee offertes naast elkaar legt en alleen het labpercentage omcirkelt. Dan mist u de helft van het verhaal. Panneau solaire rendement dekt twee getallen die niet in elkaar overgaan.
Het paneelrendement is het aandeel zonlicht dat een module op de testbank omzet in gelijkstroom. Courante monokristallijne panelen zitten vandaag meestal op 20 tot 23 procent. Het dakrendement is wat een geplaatst systeem per jaar levert, uitgedrukt in kilowattuur per kilowattpiek. Op een gunstig Belgisch dak ligt die band vaak tussen 900 en 1.100 kWh per kWp. Het percentage op de fiche stijgt daardoor niet. Instraling, helling en verliezen bepalen de kilowattuur.
Die landelijke schaal is context, geen belofte voor één woning. Volgens Statbel steeg de bruto productie uit zonnepanelen van 3.308 GWh in 2017 naar 8.562 GWh in 2024, een toename van 5.254 GWh of ongeveer 159 procent. In 2024 was dat ongeveer 11,1 procent van 77.157 GWh totale bruto elektriciteitsproductie. Per dak blijven oriëntatie, schaduw, piekvermogen en systeemverliezen beslissend.
De tabel hierna laat per paneeltype labrendement, modulevermogen en de Belgische kWh-per-kWp-band zien.
Rendement per paneeltype en kWh per kWp
Paneeltype | Labrendement STC | Typisch modulevermogen | Jaaropbrengst op een Belgisch dak |
|---|---|---|---|
Monokristallijn PERC | 20-22% | 400-430 wattpiek | 950-1.100 kWh/kWp zuid |
TOPCon | 22-23,5% | 430-460 wattpiek | 950-1.100 kWh/kWp zuid |
Heterojunctie | 22-24% | vergelijkbare modulegrootte | 950-1.100 kWh/kWp zuid |
Polykristallijn | 15-18% | 270-330 wattpiek | 950-1.100 kWh/kWp zuid |
Dunne film | 10-13% | meer m² per kWp | dezelfde opbrengst per kWp, meer dak nodig |
Zelfde kristallijn paneel, oost-west | gelijk aan het gekozen type | gelijk aan het gekozen type | 800-950 kWh/kWp |
De tabel vergelijkt drie verschillende zaken. Het labrendement geeft aan welk deel van het licht een paneel onder testomstandigheden omzet in elektriciteit. Het modulevermogen, uitgedrukt in wattpiek, is het piekvermogen van één paneel. De jaaropbrengst in kWh per kWp beschrijft hoeveel energie een installatie per jaar levert op een bepaald dak.
Monokristallijn PERC haalt 20 tot 22 procent en heeft doorgaans een vermogen van 400 tot 430 wattpiek. TOPCon zit rond 22 tot 23,5 procent en 430 tot 460 wattpiek. Heterojunctie haalt 22 tot 24 procent bij een vergelijkbare modulegrootte. Polykristallijn komt uit op 15 tot 18 procent en 270 tot 330 wattpiek. Dunne film zit op 10 tot 13 procent. Door het lagere rendement is voor hetzelfde piekvermogen doorgaans meer dakoppervlak nodig.
Van paneelpercentage naar jaaropbrengst
Zie het paneelpercentage als de efficiëntie van een motor. Het vertelt hoe goed die energie omzet, maar niet hoeveel kilometers u rijdt. Daarvoor moet u ook weten hoeveel brandstof beschikbaar is. Bij zonnepanelen is dat de zoninstraling op uw dak, samen met de oriëntatie, schaduw en systeemverliezen.
Voor een gunstig, onbeschaduwd zuidgericht dak ligt de opbrengst bij de genoemde kristallijne types doorgaans rond 950 tot 1.100 kWh per kWp per jaar. Bij oost-westopstelling is een band van 800 tot 950 kWh per kWp gebruikelijk. Dat zijn richtwaarden; het paneeltype alleen bepaalt de opbrengst niet.
Een paneel met 23 procent rendement levert dus niet automatisch meer kilowattuur dan een paneel met 21 procent. Op een dakvlak met schoorsteenschaduw kan het minder opbrengen dan een lager renderend paneel op een vrij, gunstig georiënteerd vlak met hetzelfde piekvermogen. Het hogere percentage is vooral nuttig als het dakoppervlak beperkt is.
Praktische grens: de tabel geeft typische opbrengstbanden, geen garantie voor een afzonderlijk adres.
De auteur van deze gids is Paul De Bruyne, CEO van Sun4power.
Hoe het labrendement van een paneel wordt gemeten

De fiche komt van een vaste testbank, niet van een maartse namiddag in Gent of Aarlen.
Drie vaste meetpunten
Standaardtestcondities, afgekort STC, leggen drie dingen vast.
Instraling: 1.000 watt zon per vierkante meter.
Celtemperatuur: 25 graden, niet de luchttemperatuur op het dak.
Spectrum: licht dat overeenkomt met anderhalve luchtmassa, het referentiespectrum van de meting.
Het rendement is dan het piekvermogen gedeeld door het product van paneeloppervlak en die 1.000 watt. Een module van 1,95 vierkante meter met 430 wattpiek zit daardoor rond 22 procent: 430 gedeeld door 1.950 is 0,221. Dat getal is een momentopname. Het is geen jaargemiddelde en geen voorspelling van uw factuur.
Waarom de zomercel lager zit
Buiten wordt de cel warmer dan de lucht. Op een zomerdag kan de cel 20 tot 35 graden boven 25 graden zitten. Bij kristallijn silicium kost elke graad ongeveer 0,30 tot 0,45 procent vermogen. Een paneel dat op de bank 430 watt levert, zit op een hete, donkere dakbedekking dus merkbaar lager, ook bij volle zon.
NOCT ligt dichter bij een gewone dag. Die meting gebruikt ongeveer 800 watt per vierkante meter, 20 graden lucht en wind. Ook dat blijft een moment, geen jaaropbrengst. Flash-tests van de fabriek vergelijken panelen onderling. Ze zeggen niet hoeveel een schuin dak in maart levert.
De datasheet is een sprint op een atletiekbaan. Het dak is een jaar woon-werkverkeer in wisselend weer.
Temperatuur hoort bij deze meting. Ligging, schaduw en omvormer komen hier apart aan bod, omdat ze het dak bepalen en niet de testbank.
Oriëntatie helling en schaduw op Belgische daken
Zet de relatieve opbrengst naast zuid op ongeveer 35 graden. Dat vlak is de referentie van 100 procent.

Oriëntatie | Helling | Relatieve jaaropbrengst |
|---|---|---|
Zuid | 30-35° | 100% |
Zuid | 15° | 95-97% |
Zuid | 45° | 96-98% |
Zuidoost of zuidwest | 30° | 93-96% |
Oost of west | 30° | 80-88% |
Oost-west op twee vlakken | 15-30° | 85-92% |
Noord | 30° | 55-65% |
Plat dak, opstelling naar zuid | 10-15° | 90-96% |
Zuid op 15 graden zakt naar ongeveer 95 tot 97 procent. Zuid op 45 graden blijft op 96 tot 98 procent. Zuidoost en zuidwest op 30 graden blijven vaak op 93 tot 96 procent. Puur oost of west op 30 graden levert meestal 80 tot 88 procent. Een oost-westcombinatie op 15 tot 30 graden haalt 85 tot 92 procent van een ideaal zuidvlak, maar spreidt de productie over de dag. Noord op 30 graden blijft beperkt tot ongeveer 55 tot 65 procent en is zelden de eerste keuze. Een platte-dakopstelling naar het zuiden op 10 tot 15 graden zit rond 90 tot 96 procent, op voorwaarde dat de rijen elkaar niet beschaduwen.
Zuid of iets westelijker
Universiteit Gent rapporteert dat een klassieke zuidoriëntatie de hoogste jaarproductie geeft, terwijl het opbrengstmaximum bij ongeveer 30 graden slechts beperkt verschuift naar zuidzuidwest. Een westelijker legplan produceert later op de dag. Dat kan passen bij een gezin dat vooral na de middag thuis is. De eurovraag, zelfverbruik tegenover injectie, hoort bij de factuur en niet bij deze hellingtabel.
Structurele schaduw van een schoorsteen, dakkapel of boom is geen kleine correctie. Eén reeks zonder optimizers kan een heel vlak mee naar beneden trekken. Eén algemene kWh-per-kWp-factor volstaat dan niet. Elk vlak vraagt een eigen inschatting, zeker bij meerdere oriëntaties.
Verliezen tussen paneel en stopcontact
De kilowattuur die de oriëntatie belooft, komt niet volledig in huis aan. Elk lek is klein. De som bepaalt wat er uit het stopcontact komt.
Verliesbron | Typische grootte | Wanneer het oploopt |
|---|---|---|
Omvormer | 2-4% | deellast of een te kleine omvormer |
Temperatuur | 0,30-0,45% vermogen per graad boven 25°C cel | slecht geventileerd of zeer donker dak |
Bekabeling | 1-2% | lange DC-trajecten |
Vervuiling | 2-5% gemiddeld per jaar | plat dak, pollen, stof, vogeluitwerpselen |
Schaduw en mismatch | 5-25% lokaal | schoorsteen of dakkapel zonder optimizers |
Degradatie | 0,4-0,7% per jaar na het eerste jaar | 1-2% in het eerste jaar |
Performance ratio van het systeem | 75-85% van de ideale instralingsopbrengst | som van de posten hierboven |
Van voorspelbaar naar situationeel
Een goede omvormer verliest typisch 2 tot 4 procent. Dat loopt op bij aanhoudend deellast of bij een omvormer die te krap is voor het piekvermogen. Temperatuur kost bij kristallijn silicium ongeveer 0,30 tot 0,45 procent vermogen per graad boven 25 graden celtemperatuur, vooral op donkere, slecht geventileerde daken in de zomer. DC- en AC-kabels nemen normaal 1 tot 2 procent, meer bij een lange weg naar een omvormer in de garage.
Vervuiling kost gemiddeld vaak 2 tot 5 procent per jaar, met hogere pieken bij een plat dak, pollen, stof van een werf of vogeluitwerpselen. Schaduw en mismatch zijn de wilde kaart: een schoorsteen of dakkapel kan lokaal 5 tot 25 procent van een string kosten als er geen optimizers zijn. Degradatie ligt na het eerste jaar meestal rond 0,4 tot 0,7 procent per jaar. Het eerste jaar kan 1 tot 2 procent initiële daling tonen.
De emmer en de performance ratio
Samen landen veel goed ontworpen installaties op een performance ratio van 75 tot 85 procent van de ideale instralingsopbrengst. Dat is geen extra mysterieus percentage. Het is de som van de posten hierboven. Reiniging helpt bij aantoonbare vervuiling. Ze vervangt geen juiste stringindeling, geen passende omvormer en geen vrije dakrand.
De jaaropbrengst stap voor stap uitrekenen

Neem een woning met tien panelen van 430 wattpiek op een vrij zuidvlak. Houd dat getal in elke stap vast, zodat u ziet waar de kilowattuur vandaan komt.
Tel het piekvermogen. Aantal modules maal wattpiek, gedeeld door 1.000. Tien maal 430 is 4.300 watt, dus 4,30 kWp.
Kies de factor. Voor een vrij zuidvlak op 30 graden is 1.000 kWh per kWp een eerlijke middenwaarde in België.
Vermenigvuldig bruto. 4,30 maal 1.000 is 4.300 kWh.
Pas een performance ratio toe van 0,80 tot 0,85 als het dak proper is en de omvormer past. Dat geeft 3.440 tot 3.655 kWh netto per jaar.
Trek extra schaduw alleen af als een vast obstakel een deel van de dag een string raakt. Gok niet nog eens 10 procent bovenop een ratio die al systeemverlies bevat.
Spreid grof over het jaar. Zowat 70 procent valt tussen april en september. Een wintermaand haalt vaak maar een fractie van een zomermaand.
Stop bij kilowattuur. Zelf verbruikte stroom en injectie zijn een volgende vraag, geen extra vermenigvuldiging in deze rekensom.
Dezelfde 4,30 kWp op oost-west, met 850 kWh per kWp en een ratio van 0,82, geeft ongeveer 3.000 kWh (4,30 maal 850 maal 0,82). Ligging schuift de opbrengst hier meer dan een half procent labrendement.
Het filmpje hieronder doorloopt dezelfde logica visueel, van piekvermogen naar een jaarcijfer.
Zelfverbruik maakt van kWh een euro
Neem ongeveer 3.500 kWh productie en splits die meteen. Fluvius schat het gemiddelde zelfverbruik zonder bijkomende ingrepen op ongeveer 28 procent. Van 3.500 kWh gebruikt een doorsnee gezin dan zowat 980 kWh meteen en gaat ruwweg 2.520 kWh het net op.

Waarom de vermeden kilowattuur zwaarder weegt
Sinds 1 maart 2021 geldt in Vlaanderen voor een digitale meter geen prosumententarief meer. Fluvius meet afname en injectie apart, na het arrest van het Grondwettelijk Hof van 14 januari 2021 over de terugdraaiende teller. De vermeden afname is daardoor meestal meer waard dan de injectievergoeding. Een terugverdientijd van acht tot tien jaar is geen vast getal. Ze verschuift met verbruiksprofiel, injectievergoeding, onderhoud en levensduur.
De digitale meter registreert per kwartier. De nuttige vraag is dus niet alleen de jaar-kWh, maar het overlapmoment. Een thuiswerker, een gezin met een warmtepomp of een elektrische wagen die overdag laadt, haalt meer uit dezelfde panelen dan een huishouden dat vooral 's avonds verbruikt.
Batterij en marktwaarde als correctie
Een batterij verhoogt het verbruikte aandeel, volgens de Vlaamse overheid van ongeveer 28 procent naar circa 68 procent. Ze maakt het paneel niet efficiënter en is niet automatisch de goedkoopste stap. Verbruik verschuiven naar zonnige uren komt eerst. De CREG zag de Belgische solar capture rate in de eerste negen maanden van 2024 dalen naar 56,1 procent, een marktbreed signaal dat middagstroom minder waard wordt als veel installaties tegelijk produceren. Injectiepieken tellen niet mee voor het capaciteitstarief. Alleen afnamepieken doen dat, met een minimumpiek van 2,5 kW, zo licht Fluvius toe.
Melding en energiedelen naast de kilowattuur
Uw panelen kunnen evenveel stroom produceren, maar de vergoeding hangt ook af van registratie en verbruiksmoment. Daarom horen melding en energiedelen bij de opbrengstberekening, naast de ligging van het dak.
In Vlaanderen vraagt energiedelen een digitale meter en de juiste meetregeling bij uw leverancier. De precieze voorwaarden en eventuele kosten hangen af van uw situatie. Fluvius gebruikt kwartierwaarden om gedeelde stroom binnen een energiedeelgroep te verrekenen. Bij persoon-aan-persoonverkoop of in een energiegemeenschap kan een vergoeding voor ontvangers worden afgesproken. Zo wordt de verdeling gekoppeld aan het moment waarop stroom wordt verbruikt, niet alleen aan de jaaropbrengst.
De drempel van 800 watt
Voor plug-inpanelen en plug-inbatterijen geldt een meldingsdrempel van 800 watt. Toestellen vanaf die grens moeten binnen 30 dagen via Mijn Fluvius worden aangemeld. Ook een combinatie met een bestaande vaste installatie valt onder die regel zodra het totale vermogen minstens 800 watt bedraagt. Volgens Fluvius is aanmelden ook nodig om een injectievergoeding te ontvangen, zelfs onder de formele meldingsgrens.
Neem een jaaropbrengst van ongeveer 3.500 kWh als voorbeeld. Registratie bepaalt niet hoeveel stroom de panelen technisch opwekken, maar kan wel invloed hebben op de vergoeding voor geïnjecteerde stroom. De kilowattuur op uw meter en de kilowattuur waarvoor u betaald wordt, beantwoorden dus twee verschillende vragen.
Vraag een simulatie per dakvlak aan
Een paneelrendement op papier voorspelt niet hoeveel stroom uw dak oplevert. Laat dakvlakken afzonderlijk simuleren als ze verschillende oriëntaties hebben, schaduw krijgen of uw verbruik mee moet tellen. Zo wordt de algemene band van 900 tot 1.100 kWh per kWp vertaald naar een opbrengstinschatting voor uw adres.
Sun4power ontwerpt, levert en installeert zonnepanelen in Vlaanderen. Het eerste gesprek is gratis en vrijblijvend. Daarbij worden uw verbruik, dakligging en wensen besproken. Een offerte bevat een opbrengstberekening en een legplan; de planning start pas na uw goedkeuring.
Neem uw beschikbare dakoppervlakte, de gewenste oriëntatie en uw jaarafrekening met dag- en nachtverbruik mee. Die gegevens helpen om de simulatie af te stemmen op uw dak en stroomgebruik, in plaats van op een gemiddelde voor heel België.
Bel 0498 11 44 44 of mail naar info@sun4power.be voor een gratis en vrijblijvend eerste gesprek over uw dak. Voor praktische ervaringen kunt u de Google-reviews van Sun4power bekijken.

Opmerkingen